Zabawa w przewodnika

Zabawa w przewodnika Podróżowanie to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, czasami jednak żeby otrzymać możliwość wyjazdu, trzeba również dać coś z siebie. Jeśli zatem znajomi kilkakrotnie gościli nas w swoim mieście i pokazywali wszystkie jego mocne strony, być może nadszedł czas, byśmy sami zabawili się w przewodnika. W tym celu nie musimy posiadać ani specjalistycznej wiedzy, ani żadnych kwalifikacji, chociaż garść ciekawych informacji z pewnością nam nie zaszkodzi. Wystarczy tylko, że będziemy entuzjastycznie nastawieni do pokazywania innym tego, co sami możemy oglądać na co dzień. Zanim zaczniemy oprowadzać znajomych po okolicy powinniśmy zorientować się, w jakich godzinach otwarte są najbardziej znane muzea i jaki jest koszt ich zwiedzania. Jeśli o odwiedzinach wiemy z dość dużym wyprzedzeniem być może uda nam się zgromadzić kilka rabatów i zniżek. W dzisiejszych czasach kupony rabatowe są bowiem bardzo modne i powszechne, stąd też warto z nich korzystać. Nasi znajomi z pewnością będą zachwyceni jeśli poza najbardziej znanymi zabytkami w regionie będziemy w stanie pokazać im również kilka mniej sztampowych miejsc. Dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli mieszkamy w większym mieście może okazać się zabranie znajomych na koncert, do teatru czy opery, zwłaszcza jeśli lubią oni tego rodzaju rozrywkę. Czasami bardzo interesująca może okazać się również podróż sentymentalna po miejscach, które niekonieczne znane są tłumom, ale stanowią tło bardzo ważnych wydarzeń, które miały miejsce w naszym życiu.

Kraków

Kraków Karków jest jednym z najstarszych miast w Polsce, mimo to nie brakuje tutaj również miejsc nowoczesnych i innowacyjnych. W Krakowie każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Podróż po tym magicznym miejscu warto rozpocząć od jego centrum, czyli rynku. W miejscu tym kwietnie życie towarzyskie, ponieważ nie brakuje tutaj licznych atrakcji i kawiarenek, które kuszą przejezdnych swoja kuchnią. Rynek to także miejsce przede wszystkim historyczne, to tutaj znajduje się Kościół Mariacki. Centralnym punktem budowli są dwie wierze różniące się od siebie, w ich wnętrzu możemy zobaczyć ołtarz autorstwa Wita Stwosza, ukazuje on Matkę Boską w towarzystwie apostołów, oraz jej wniebowzięcie. Całość, co watro jest podkreślić wykonana jest z dębu, który ma dziś tysiąc lat. Kolejnym punktem na trasie rynku są nie wątpliwie sukiennice. Dawnej były one ośrodkiem handlu, nie zmieniło się to po dziś dzień, nadal jest to centrum handlu, tu możemy kupić pamiątki oraz biżuterie. Ważnym miejscem w Krakowie jest Wawel. Na szczycie wzgórza mieści się zamek, to właśnie w nim znajduje się grób rodziny Kaczyńskich oraz pięknie zdobione komnaty. Dawnej miejsce to było siedzibą wielu królów polskich, obecnie można ją zwiedzać, będąc w tym miejscu należy też poszukać jamy smoka. Według legend dawniej mieszkał w niej smok. Obecnie obok pieczary jest jedynie jego symbol, czyli figura która o stałej godzinie zionie ogniem. Całe usytuowanie zamku jest bardzo piękne, ponieważ z jednego boku zamek otoczony jest rzeką. Karków jest zabytkowym miastem w którym nie brakuje pozostałości i śladów dawnej epoki. Do zabytków można zaliczyć tutaj formację obronną Barbakan. Na uwagę zasługuje sama konstrukcja budowli, która jest bardzo zaskakująca. Obecnie budowlę przekształcono na muzeum historii miasta Krakowa. W mieście zachowały się też liczne kościoły, największa ich ilość znajduje się w Kazimierzu, to właśnie w to miejsce kieruje się większość zwiedzających. Można zobaczyć tutaj przede wszystkim zabytkowe synagogi oraz liczne kościoły. Całość życia kulturalnego skupia się tutaj głównie wokoło Placu Nowego nazywanego też Żydowskim. Karków jest atrakcyjnym punktem dla osób wierzących, ponieważ skupia się tutaj wiele punktów religijnych, między innymi Sanktuarium w Łagiewnikach. Udają się tutaj nawet całe pielgrzymki, wszystko za sprawą obrazu Jezusa Chrystusa. Co ważne powstał on według dziennika siostry Faustyny i jest wierną kopią jej zamysłu. Karków to bardzo ciekawe miasto nic więc dziwnego, że często odwiedzają go nawet goście z zagranicy.

Cudzoziemcy w Polsce

Cudzoziemcy w Polsce Chociaż wiele mówi się o tym, że podróżowanie po Polsce stanowi bardzo dużą atrakcję nie tylko dla Polaków, ale również dla turystów z zagranicy, to czy faktycznie tak jest w rzeczywistości? W naszym kraju na pewno nie brakuje urokliwych miejsc i zabytków, które warto jest odwiedzić. Nie tylko stolica, ale również i inne miasta mogą pochwalić się unikatowym dorobkiem kulturalnym, wartym obejrzenia. Niestety jednak mieszkańcy nie zawsze są gotowi na najazdy zagranicznych turystów, poziom języków obcych w sklepach, na stacjach kolejowych czy też w kioskach z biletami autobusowymi nie jest zbyt wysoki. Wiąże się to nie tylko z faktem, że w wyżej wymienionych miejscach pracują głównie ludzie nieco starsi, ale również z powszechną ignorancją wobec wielu języków, być może poza angielskim. Niemniej jednak poziom tego ostatniego również pozostawia sobie wiele do życzenia i często nie pozwala przeciętnemu człowiekowi dogadać się z obcokrajowcem. Na szczęście w nieco lepszych hotelach jak również niemal wszystkich muzeach obsługa potrafi porozumieć się z gośćmi. Dość sporą zachętą dla turystów zwłaszcza z zachodu są obowiązujące w Polsce ceny. Wprawdzie dla rodzimych mieszkańców pozostawiają one wiele do życzenia, niemniej jednak znacznie lepiej zarabiający Niemcy, Holendrzy czy Hiszpanie bawią się u nas za przysłowiowe grosze. Polska to piękny kraj, który bez wątpienia ma wiele do zaoferowania zagranicznym turystom, pytanie tylko czy zna sposoby, by zachęcić obcokrajowców do odwiedzin?

Polska na liście UNESCO

Polska na liście UNESCO Na listę światowego dziedzictwa UNSCO trafiają tylko te najwybitniejsze i najbardziej wartościowe zabytki, których jak się okazuje nie brakuje również w Polsce. Już od wielu lat komisja docenia urok naszego kraju, wprowadzając na znaną wszystkim listę kolejne pozycję. Do najbardziej znanych zabytków, docenionych przez koneserów należy zaliczyć Kopalnię Soli w Wieliczce czy też Krakowski Wawel, obok takich pewniaków znajdują się jednak również inne, równie znane, ale nie zawsze w pełni docenianie obiekty. Pod koniec lat siedemdziesiątych na listę wpisany został obóz zagłady, mieszczący się w Oświęcimiu, który w mniemaniu specjalistów ma być swego rodzaju przestrogą dla przyszłych pokoleń. Tak łatwo można zapomnieć bowiem o tym, jak wielką krzywdę jedne człowiek może wyrządzić setkom, tysiącom, a nawet milionom innych ludzi. Na liście znalazła się również przepiękna, acz wiekowa Puszcza Białowieska, leżąca nieopodal białoruskiej granicy. Jak powszechnie wiadomo jej znakiem rozpoznawczym są żubry, które można tu obserwować w ich naturalnym środowisku. Nieco mniej znanym zabytkiem, który został jednak doceniony i wyróżniony jest Kalwaria Zebrzydowska, bardzo chętnie odwiedzana przez pielgrzymów nie tylko z kraju, ale również z zagranicy. Osoby, których pasją jest podróżowanie po Polsce nie powinny przejść obojętnie również obok mieszczących się w Małopolsce drewnianych kościółków, które znajdują się na liście UNESCO zaledwie od dziewięciu lat. Najnowszą pozycją na liście jest jednak Hala Stulecia, mieszcząca się w przepięknym Wrocławiu.

Echo wielkich miast

Echo wielkich miast Polskie miasta kryją w sobie wiele nieodpartego uroku, lecz tylko najbardziej wytrwali turyści będą mieli okazję, by go odkryć. Przez lata naznaczone zostały piętnem historii, która w wielu miejscach wciąż zdaje się być bardzo żywa. Przechadzając się wśród nowoczesnych sklepów, pięknych wieżowców i odrestaurowanych kamieniczek bardzo łatwo jednak można o niej zapomnieć. Kiedy podróżujemy po Polsce i mamy ochotę zatrzymać się w wielkim mieście powinniśmy nauczyć się odkrywać je bez jakichkolwiek sugestii. Wprawdzie nie sposób wyobrazić sobie spaceru po Warszawie bez odwiedzenia Zamku Królewskiego czy Łazienek, a będąc w Krakowie wstydem byłoby nie wstąpienie na Wawel, jednak czasami warto zejść z utartych szlaków, by dowiedzieć się, co dane miasto naprawdę chce nam powiedzieć. Podróżowanie po polskich miastach może przynieść nam wiele wrażeń, nawet jeśli nie lubimy zwiedzania zabytków być może warto byłoby przyjrzeć się bliżej dorobkowi kulturalnemu danego miejsca. I tak wybierając się do Trójmiasta warto zarezerwować sobie miejsca na jednym ze spektaklów w Teatrze Muzycznym, z kolei będąc w Warszawie można pokusić się o udział w jednym z przedstawień, licznie wystawianych na różnych scenach. Zamiast wspierać wielkie sieci kinowe, można poszukać niewielkich, nieco staromodnych kin, w których wyświetlane są nieco bardziej ambitne projekty, które nigdy nie pojawiają się w Multikinie czy Heliosie. Zwiedzanie miasta zawsze będzie o wiele ciekawsze, jeśli natkniemy się jego rodowitego mieszkańca, który podzieli nam się własnymi doświadczeniami.