Czy można liczyć na koleje?

Czy można liczyć na koleje? Usługi świadczone przez polskie koleje państwowe niestety od lat pozostawiają wiele do życzenia, czy jednak w okresie wakacyjnym można na nich polegać? Jeśli wybieramy się w dłuższą podróż pociągiem powinniśmy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość, różnego rodzaju opóźniania są bowiem na porządku dziennym i zdecydowanie nie powinny nas dziwić. Warto pamiętać również o tym, że jeśli kupujemy bilet na pociąg z przesiadką to choć teoretycznie drugi pociąg powinien na nasz czekać, w rzeczywistości sytuacja nie zawsze przedstawia się tak różowo. Może okazać się zatem, że zupełnie nie z naszej winy nasza podróż opóźni się jeszcze bardziej. Jeśli chodzi o komfort w czasie jazdy to również pozostawia on wiele do życzenia, chociaż na wielu najbardziej uczęszczanych trasach wprowadzony został obowiązek rezerwacji miejsc. Co za tym idzie, kupując bilet będziemy wiedzieć, czy w czasie podróży będziemy mogli wygodnie zasiąść w przedziale, czy też będziemy musieli gnieździć się na korytarzu. Z tego też względu, jeśli wiemy o konieczności skorzystania z pociągu z dużym wyprzedzeniem, powinniśmy wcześniej kupić potrzebne bilety. Dobrym pomysłem może okazać się również skorzystanie z kuszetek. Ich ceny nie są tak przeraźliwe jak mogłoby się wydawać, a dzięki nim jeśli nawet nie zdołamy się przespać, to przynajmniej będziemy mogli poleżeć na niewielkiej pryczy. Osoby nieco otyłe oraz bardzo wysokie mogą mieć jednak dość spory problem ze zmieszczeniem się na wyznaczonym dla siebie miejscu do spania.

Tatry latem

Tatry latem Lato to doskonały czas na wycieczki po tatrzańskich szczytach, spośród których wiele niedostępnych jest w czasie zimy i wczesnej wiosny ze względu na zagrożenie lawinowe. W Tatrach nie sposób się nudzić bez względu na to, czy lubimy piesze wędrówki, czy też zdecydowanie wolimy pozostać w niższej partii Podhala. Dla wielu turystów samo przechadzanie się po Krupówkach, zakupy u rdzennych górali i możliwość uczestniczenia w całonocnych biesiadach to świetna forma rozrywki. Wstydem byłoby jednak bawić w górach i nie wstąpić na choć jeden szlak, jeśli zatem pogoda dopisuje, a my nie chcemy przemęczać się za bardzo, powinniśmy udać się do Doliny Kościeliskiej. Dostarczy nam ona wiele niezapomnianych widoków, jednocześnie nie przemęczając nas za bardzo, jeśli nie będziemy mieli na to ochoty. Kiedy jednak zapragniemy odrobiny rozrywki będziemy mogli wspiąć się do jednej z najpopularniejszych jaskiń położonych po polskiej stronie gór. Wstęp nie jest drogi, niemniej jednak osoby wysokie oraz pulchne mogą mieć problem z poruszaniem się po korytarzach, które w wielu miejscach są bardzo wąskie i ciasne. Idąc dalej kościeliskim szlakiem znajdziemy kilka rozgałęzień dróg, dzięki którym będziemy mogli udać się do jednego z najpiękniejszych wąwozów bądź tez podążyć nad urokliwy staw. Jeśli jednak żadna z tych opcji nie wyda nam się wystarczająco interesująca, koniec końców zajdziemy do schroniska, w którym będziemy mogli trochę odpocząć oraz zjeść coś ciepłego zanim wyruszymy w dalszą drogę lub też zdecydujemy się na powrót.

Warszawa

Warszawa Warszawa jest stolicą Polski i zarazem jednym z najbardziej reprezentacyjnych miast naszego kraju, można śmiało stwierdzić, że jest chlubą naszego kraju. W miejscu tym znakomicie widać podział miasta na strefę historyczną i nowoczesną,ponieważ miasto to tętni życiem i wciąż się rozwija. Będąc w tym mieście warto zwiedzanie zacząć od starych zabytków, czyli warszawskiej starówki , mieści się tutaj piękny rynek z zabytkowymi budynkami. W centralnej jego części obejrzeć możemy Kolumnę Zygmunta oraz Zamek Królewski, jest to miejsce szczególnie, właśnie tutaj ustalono konstytucję trzeciego maja. Obecnie zamek jest otwarty dla zwiedzających, czeka tutaj na nich przede wszystkim bogata przestrzeń komnat, czyli liczne dzieła takich malarzy jak Rembrandt. Będąc w Warszawie nie można pominąć też znaku tego miasta, symbolu Warszawy ,czyli syrenki warszawskiej, jej pomnik również znajduje się na starówce. Warszawa jest bardzo bogatym miastem jeśli chodzi o strefę kulturową, nie brakuje tutaj licznych muzeów czy pałacyków. Warszawiacy w tej kwestii mogą pochwalić się przede wszystkim Pałacem Nauki i Kultury, ponieważ jest to najwyższy budynek w całej Polsce. Kolejną perełką jeśli chodzi o zabytkowe pochodzenie jest Pałac w Wilanowie. Jest to jedyna taka budowla która zachowała w całości oryginalny wystrój elewacji i wnętrz pochodzących z dawnej epoki. Warszawa to naturalnie nie tylko budynki to również miejsca zielone. Znajduje się tutaj wiele terenów typowo rekreacyjnych i wypoczynkowych. Jednym z miejsc gdzie można zebrać myśli i obcować z naturą są Łazienki warszawskie. Oprócz licznych alejek i pięknych zielonych terenów w miejscu tym mieści się świątynia egipska, świątynia Diany. W łazienkach możemy zwiedzić dodatkowo Belweder, budowla została zaprojektowana w stylu klasycystycznym i przyciąga uwagę wielu zwiedzających. Najwspanialszym jednak gmachem który mieści się w tym miejscu jest pałac prezydencki, gdzie urzęduje prezydent. Co warte podkreślenia pałac należy do największych w Warszawie. Warszawiacy bardzo cenią sobie historię widać to na każdym kroku, czyli odnawiają starą architekturę, dbają o stare cmentarze ale też inwestują w przyszłość. Z biegiem lat miasto bardzo się zmodernizowało widać to szczególnie na nowych drogach, powstały nowe trasy szybkiego transportu, podziemne metra czy ogromne drapacze chmur. Właśnie taki widok uderza nas kiedy dostajemy się do drugiej części miasta , tak zwanej nowej Warszawy. Kwitnie tutaj nie tylko życie studenckie ale cała infrastruktura miasta.

Uroki Pomorza

Uroki Pomorza Morze Batyckie nie jest wprawdzie ani najczystsze, ani nawet najcieplejsze, pomimo tego w każde lato odpoczywają nad nim tysiące turystów. Pomorze cieszy się bardzo dużym uznaniem wśród naszych rodaków, dlatego jeśli do tej pory nie mieliśmy okazji odpoczywać w tej części kraju, zdecydowanie powinniśmy to zmienić. Od Helu aż po Świnoujście ciągnąc się setki kilometrów piaszczystych plaż, w nadmorskich miejscowościach unosi się zapach smażonej rybki, a w większych miastach turyści nie tylko leżą na plaży, ale również zwiedzają lokalne zabytki. Bez względu na to, czy chcemy spać pod namiotami czy też wolimy wynająć pokoje, jeśli tylko pogoda dopisze na pewno będziemy bawić się wyśmienicie. Na przestrzeni ostatnich lat nad Bałtykiem coraz częściej można natknąć się na wielbicieli sportów wodnych. Chociaż warunki nie zawsze sprzyjają surfowaniu, najbardziej wytrwali z sezonu na sezon zdają się prezentować coraz większe zdolności w tym zakresie. Niestety największą wadą spędzania wakacji nad polskim morzem jest fakt, że na przestrzeni ostatnich lat ciepłe dni są coraz większym rarytasem. Z tego też względu coraz więcej osób chętnie spędza wakacje nie w takich kurortach jak Jastarnia czy Krynica Morska, ale w okolicy wielkich miast, w którym w razie niepogody można korzystać również z innych rozrywek. Chętnie wybierane przez turystów zdaje się być Trójmiasto, które udostępnia turystom nie tylko piękne plaże, ale również szereg innych obiektów. Zwiedzanie Muzeum Bursztynu, spacer po gdańskiej starówce czy wizyta w teatrze do bez wątpienia przepis na udany dzień.

Spływy kajakowe

Spływy kajakowe Podróżowanie po Polsce to świetna okazja do poznania nowych miejsc oraz historii naszego kraju. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie tylko kulturalne walory naszego kraju powinny zwracać naszą uwagę. Od czasu do czasu dobrze może zrobić nam wyrwanie się z miejskich szponów i zapoznanie się z pięknem polskiej przyrody. Doskonałą formą spędzania wolnego czasu są spływy kajakowe, aby oddać się takiej rozrywce nie trzeba posiadać ani specjalnych umiejętności, ani też sprzętu. W popularnych miejscowościach bez większego problemu będziemy mogli bowiem wypożyczyć potrzebny nam kajak. Na jego pokładzie bez problemu przemierzymy zarówno mazurskie jeziora jak i górskie rzeki. Chociaż oczywiście spokojna tafla jezior jest o wiele bardziej odpowiednia dla początkujących, którzy nie mają jeszcze żadnego doświadczenia w tym sporcie. Początkowo może wydawać nam się, że w Polsce kajakarstwo nie jest byt popularne, niemniej jednak kiedy zainteresujemy się organizacją spływów, okaże się, że jest ona dostępna w wielu mniej i bardziej znanych rejonach turystycznych. Płynąc kajakiem czy to przez jezioro, czy też przez rzekę, będziemy mogli przyjrzeć się otaczającej nas przyrodzie, która nierzadko zapiera dech w piersiach. Wielu z nas nie potrafi nawet wyobrazi sobie tego jak wiele uroku kryją polskie lasy, górskie potoki czy też inne trasy, a zwłaszcza te biegnące przez najbardziej znane parki narodowe. Jeśli zatem mamy ochotę na nieco aktywniejszy wypoczynek, być może kajakarstwo okaże się strzałem w dziesiątkę.