Polskie dziwa

Polskie dziwa Każdy, kto sądzi że Polska jest nudna i nie ma do zaoferowania nic ponad przeciętnego zdecydowanie nie miał okazji odwiedzić niestandardowych regionów naszego pięknego kraju. W jednym z lasów, znajdujących się w okolicach Gryfina można oglądać na przykład powyginane drzewa, rosnące tu sosny mają bardzo ciekawe, unikatowe kształty których nie znajdziemy w żadnych innych zagajnikach. Bardzo osobliwym miejscem jest również kanał elbląski, podczas gdy bowiem niektóre z części jego trasy pokonuje się dość tradycyjnie na unoszącym się na wodzie statku, inne fragmenty drogi przez słynny kanał ciągnął się przez pola i łąki. Podczas gdy w Gdańsku można oglądać najwyższy w naszym kraju minaret, w Gdyni znajduje się największa rafa koralowa, niestety nie można podziwiać jej z perspektywy nurka, a jedynie przez szklaną szybę lokalnego oceanarium. Kierując się do Kartuz warto z kolei przyjrzeć się lokalnemu kościołowi, a zwłaszcza jego pokryciu dachowemu. Okazuje się, że bystry architekt wpadł na pomysł, by zwieńczyć budowlę dachem, który do złudzenia przypomina nic innego jak tylko wieko do trumny. Wiele osób chętnie ogląda również stojącą do góry nogami chatę, która mieści się w Szymbarku, co ciekawe każdy turysta może wejść do środka i przekonać się jak wyglądałoby nasze życie, gdybyśmy musieli chodzić po suficie zamiast po podłodze. W Żywkowie z kolei można spotkać się z największą w naszym kraju kolonią bocianów, jeśli marzy nam się zatem potomek, zdecydowanie powinniśmy zagościć tu następnego lata.

1 vote, 4.00 avg. rating (80% score)

Polska wieś

Polska wieś Polska wieś przez lata uważana była za symbol zacofania, ludzie bardzo chętnie migrowali do miast, poszukując w nich lepszego jutra. Z czasem okazało się jednak, że mieszkańcom większych i mniejszych miast zaczęło brakować kontaktu z naturą, spokoju, ciszy i zieleni. Wprawdzie życie w ośrodkach miejskich niesie ze sobą wiele przywilejów, niemniej jednak ma także niezliczone wady. Stąd coraz więcej osób w czasie wakacji stroni nie tylko do miast, ale również od wielkich, wakacyjnych kurortów, przepełnionych turystami. Jak się okazuje zwykła, polska wieś ze wszystkimi swoimi wadami i zaletami stanowi najlepszą alternatywę dla wszystkich innych form wakacyjnej rozrywki. Spędzanie czasu wśród łąk i pastwisk może okazać się bardzo interesujące, zwłaszcza jeśli w naszym życiu nie mieliśmy zbyt wielu okazji do podróżowania w takie rejony. Poranne spacery polnymi dróżkami, mleko prosto od krowy i urocze wieczory przepełnione ciszą i spokojem mogą stać się naszą codziennością. W otoczeniu uginających się pod ciężarem owoców drzew, ganiających po ogródku kur czy pasących się na rozległych łąkach krów można zupełnie zapomnieć o istnieniu cywilizacji. Wiele gospodarstw agroturystycznych udostępnia turystom rowery, dzięki którym mogą lepiej poznać najbliższą okolicę. W mazurskich czy pomorskich wsiach wielokrotnie znaczne atrakcje stanowią również wszechobecne jeziora, nad którymi nie ma tak wielkich tłumów jak w najbardziej znanych kurortach. Być może zatem raz na jakiś czas warto zrezygnować z utartych szlaków i wybrać się w podróż po polskich wsiach.

0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Szlakiem grunwaldzkich rycerzy

Szlakiem grunwaldzkich rycerzy Bitwa pod Grunwaldem od setek lat stanowi jeden z najbardziej chlubnych momentów w historii naszego kraju. Słyszał o niej praktycznie każdy, jeśli nie na lekcji historii to chociażby w telewizji czy na stronach internetowych. Osoby, które lubią podróżować po Polsce zdecydowanie powinny wybrać się na inscenizację Bitwy pod Grunwaldem, która towarzyszy corocznym obchodom rocznicy zwycięstwa naszych rodaków. Organizowana w połowie lipca impreza zawsze jest bardzo dużym wydarzeniem, przyciągającym rzesze uczestników z najróżniejszych zakątków kraju. Najwierniejsi fani polskiego rycerstwa co roku odwiedzają grunwaldzkie pola z zapartym tchem śledząc bieg wydarzeń. Inscenizacja samej bitwy nie trwa zbyt długo, niemniej jednak przygotowana jest perfekcyjnie. Biorą w niej udział jedynie najwięksi hobbyści, którzy chętnie poświęcają swój czas, celem stworzenia tego niesamowitego widowiska. Kiedy bitwa dobiegnie końca, a polscy rycerze po raz kolejny odniosą zwycięstwo, będziemy mogli oddać się błogiemu świętowaniu. Tylko od nas zależeć będzie w jaki sposób uczcimy sukces, możemy kupić piwo na jednym ze stoisk oraz przekąsić tradycyjny chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Warto wiedzieć również, że na terenie całego pola mieści się wiele ciekawych stoisk, fani średniowiecznej kultury przygotowują tradycyjne miasteczka, dzięki którym można przyjrzeć się strojom, obyczajom i akcesoriom z dawnych czasów. Kto wie, być może w czasie takiej podróży odnajdziemy w sobie pasję do średniowiecza?

0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Polski Bus

Polski Bus Polski Bus to jeden z tych środków transportu, który nie jest jeszcze zbyt popularny na terenie naszego kraju. A szkoda, bo jego oferta sprawia, że przemieszczanie się z jednego miejsca na drugie może być nie tylko wygodne, ale również tanie. Sieć polski bus dysponuje bowiem szeregiem wysokiej jakości pojazdów, wyposażonych w klimatyzację i wygodne siedzenia. Pasażerowie mogą również swobodnie korzystać z bezpłatnej sieci wi-fi dostępnej w całym autobusie oraz z toalet. Co ważne przewoźnik przygotował również specjalne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, wszyscy pasażerowie mogą korzystać także z pasów bezpieczeństwa. Dzięki temu nawet najdalsza podróż nie będzie tak uciążliwa jak moglibyśmy przypuszczać. Niestety obecnie funkcjonuje jedynie kilka linii, na których możemy znaleźć polski bus, kursuje on przede wszystkim pomiędzy dużymi miastami, przy czym najłatwiej za jego pomocą przemieszczać się będą mieszkańcy Warszawy. Bez problemu będą mogli oni dostać się praktycznie do wszystkich większych polskich miast, na dodatek udostępnionych jest kilka połączeń zagranicznych z Pragą, Berlinem czy Wiedniem. Koszt połączeń jest bardzo przystępny, zwłaszcza jeśli rezerwacji dokonujemy z dużym wyprzedzeniem, wówczas z Gdańska do Warszawy i z powrotem będziemy mogli wybrać się nawet za symboliczne pięć czy dziesięć złotych. Jeśli podróżowanie po Polsce jest naszą pasją, być może nadszedł czas żebyśmy pozwolili sobie na odkrycie polskiego busa i zagwarantowali sobie tanie i komfortowe wycieczki.

0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Polskie muzea

Polskie muzea Utarło się już, że muzea są nieco nudnymi miejscami, w których podąża się za marudzącym przewodnikiem i wysłuchuje wielogodzinnych opowieści na temat historii. Nie zawsze jest to jednak prawda, wiele takich miejsc to niezwykle ciekawe obiekty, w których można dowiedzieć się wiele nie tylko o przeszłości, ale również i o teraźniejszości. Jednym z bardziej znanych muzeów, otwartych na przestrzeni ostatnich lat jest bez wątpienia Muzeum Powstania Warszawskiego, mieszczące się w Warszawie. Jest to bardzo nowoczesna placówka, w której można krok po kroku prześledzić losy powstańców i zagłębić się w tajniki ich działania. Co roku miejsce to odwiedzają tysiące turystów, zainteresowanych historią i chętnych do pogłębiania swojej wiedzy. Wiele eksponatów muzealnych mieści się również w zamkach i pałacach i stanowi ich nieodłączny element. Zwiedzając zamek na Wawelu czy też Zamek Królewski w Warszawie można natknąć się na wiele ciekawych eksponatów, w tym nie tylko obrazów, ale również sprzętów codziennego użytku. Bardzo lubiane przez turystów jest Muzeum Piernika, mieszczące się w Toruniu, jego odwiedzający mają okazję poznać system pracy w szesnastowiecznym warsztacie jak również własnoręcznie upiec przepyszny, jedyny w swoim rodzaju piernik. Muzeum Bursztynu z kolei zachęca odwiedzających perspektywą otrzymania własnego, niewielkiego bursztynu na pamiątkę. Być może warto zatem odrzucić swoje uprzedzenia i wybrać się do jednego z muzeów, zwłaszcza jeśli lubimy podróżowanie po Polsce, a do tej pory unikaliśmy takich miejsc.

0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)