Polskie muzea

Polskie muzea Utarło się już, że muzea są nieco nudnymi miejscami, w których podąża się za marudzącym przewodnikiem i wysłuchuje wielogodzinnych opowieści na temat historii. Nie zawsze jest to jednak prawda, wiele takich miejsc to niezwykle ciekawe obiekty, w których można dowiedzieć się wiele nie tylko o przeszłości, ale również i o teraźniejszości. Jednym z bardziej znanych muzeów, otwartych na przestrzeni ostatnich lat jest bez wątpienia Muzeum Powstania Warszawskiego, mieszczące się w Warszawie. Jest to bardzo nowoczesna placówka, w której można krok po kroku prześledzić losy powstańców i zagłębić się w tajniki ich działania. Co roku miejsce to odwiedzają tysiące turystów, zainteresowanych historią i chętnych do pogłębiania swojej wiedzy. Wiele eksponatów muzealnych mieści się również w zamkach i pałacach i stanowi ich nieodłączny element. Zwiedzając zamek na Wawelu czy też Zamek Królewski w Warszawie można natknąć się na wiele ciekawych eksponatów, w tym nie tylko obrazów, ale również sprzętów codziennego użytku. Bardzo lubiane przez turystów jest Muzeum Piernika, mieszczące się w Toruniu, jego odwiedzający mają okazję poznać system pracy w szesnastowiecznym warsztacie jak również własnoręcznie upiec przepyszny, jedyny w swoim rodzaju piernik. Muzeum Bursztynu z kolei zachęca odwiedzających perspektywą otrzymania własnego, niewielkiego bursztynu na pamiątkę. Być może warto zatem odrzucić swoje uprzedzenia i wybrać się do jednego z muzeów, zwłaszcza jeśli lubimy podróżowanie po Polsce, a do tej pory unikaliśmy takich miejsc.

Podróże kulturalne

Podróże kulturalne Podczas gdy jedni podróżują po to, by zwiedzać zabytki, inni udają się na wycieczkę nie do muzeów, a do teatrów czy oper. Mieszkańcy wiosek i małych miast niestety nie mają dostępu do tego typu rozrywki, a czasami każdy ma ochotę na to, by spędzić miły wieczór ociekający kulturalnymi wrażeniami. Niestety jednak w dzisiejszych czasach zdobywanie biletów w teatrach czy operze nie jest łatwe, w większości miejsc nie ma możliwości dokonania rezerwacji i zakupu biletu przez Internet. Wprawdzie zawsze można rezerwować bilety telefonicznie, niestety jednak konieczne jest ich wcześniejsze odebranie, co wiąże się z dodatkową podróżą. Nie powinniśmy się jednak zniechęcać, przy odrobinie dobrej woli na pewno uda nam się bowiem znaleźć solidne rozwiązanie. Najsłynniejsze teatry możemy znaleźć w Warszawie oraz Krakowie, który od lat uznawany jest za najbardziej inspirujące miejsce w naszym kraju. Możliwość oglądania najbardziej znanych musicali i podpatrywania gry aktorskiej największych sław jest jednak dość drogim rarytasem. Bilety na największe spektakle są dość drogie, a przy tym koniecznie należy dokonywać rezerwacji z dużym wyprzedzeniem. Nie tylko teatr przyciąga jednak tłumy ludzi, bardzo interesująca może okazać się również opera czy filharmonia, zwłaszcza dla osób, które nigdy wcześniej nie miały okazji uczestniczenia w takim widowisku. Wszystkie osoby, które do tej pory uważały, że taka rozrywka przeznaczona jest jedynie dla sztywniaków na pewno bardzo szybko zmienią zdanie i być może polubią taki sposób spędzania wolnego czasu.

Uroki Pomorza

Uroki Pomorza Morze Batyckie nie jest wprawdzie ani najczystsze, ani nawet najcieplejsze, pomimo tego w każde lato odpoczywają nad nim tysiące turystów. Pomorze cieszy się bardzo dużym uznaniem wśród naszych rodaków, dlatego jeśli do tej pory nie mieliśmy okazji odpoczywać w tej części kraju, zdecydowanie powinniśmy to zmienić. Od Helu aż po Świnoujście ciągnąc się setki kilometrów piaszczystych plaż, w nadmorskich miejscowościach unosi się zapach smażonej rybki, a w większych miastach turyści nie tylko leżą na plaży, ale również zwiedzają lokalne zabytki. Bez względu na to, czy chcemy spać pod namiotami czy też wolimy wynająć pokoje, jeśli tylko pogoda dopisze na pewno będziemy bawić się wyśmienicie. Na przestrzeni ostatnich lat nad Bałtykiem coraz częściej można natknąć się na wielbicieli sportów wodnych. Chociaż warunki nie zawsze sprzyjają surfowaniu, najbardziej wytrwali z sezonu na sezon zdają się prezentować coraz większe zdolności w tym zakresie. Niestety największą wadą spędzania wakacji nad polskim morzem jest fakt, że na przestrzeni ostatnich lat ciepłe dni są coraz większym rarytasem. Z tego też względu coraz więcej osób chętnie spędza wakacje nie w takich kurortach jak Jastarnia czy Krynica Morska, ale w okolicy wielkich miast, w którym w razie niepogody można korzystać również z innych rozrywek. Chętnie wybierane przez turystów zdaje się być Trójmiasto, które udostępnia turystom nie tylko piękne plaże, ale również szereg innych obiektów. Zwiedzanie Muzeum Bursztynu, spacer po gdańskiej starówce czy wizyta w teatrze do bez wątpienia przepis na udany dzień.

Polskie zamki i pałace

Polskie zamki i pałace Choć liczne wojny i grabieże odcisnęły dość duże piętno na polskich zabytkach, wiele pięknych zamków i pałaców w dalszym ciągu zdobi nasz kraj. Najbardziej znany jest bez wątpienia Zamek w Malborku, chociaż de facto nie ma on z Polską zbyt wiele wspólnego, jako że został wzniesiony przez Zakon Krzyżacki i przez lata swojej świetlności pełnił rolę jego kwatery głównej. Bardo polski i bardzo znany jest bez wątpienia zamek na Wawelu, który stanowił siedzibę polskich władców za czasów, kiedy stolicą był właśnie Kraków. Obecnie jest to jeden z najpiękniejszych zabytków na terenie naszego kraju, kryjący w sobie dość spory fragment historii naszego państwa. Co ciekawe, w podziemiach zamku spoczywają zwłoki najbardziej znamiennych Polaków, do których zaliczają się między innymi romantyczni wieszczowie- Mickiewicz oraz Słowacki. Nie mogło zabraknąć tu również pogromcy krzyżaków- Władysława Jagiełły, pod wodzą którego polskie wojska pokonały Zakon Krzyżacki. Bardzo urokliwy jest również Pałac Łazienkowski, mieszczący się w obecnej stolicy naszego kraju- Warszawie. Uroku dodaje mu bez wątpienia kompleks parkowy, który cieszy się bardzo dużą popularnością wśród lubiących spacery warszawiaków. W stolicy znajduje się również Zamek Królewski, który został odbudowany po wojnie i mieści w sobie wiele niepowtarzalnych zabytków. Wielbiciele historii w wolnych chwilach powinni wybrać się również do nieco mniej monumentalnych, aczkolwiek równie ciekawych zamków i pałaców. Jednym z nich będzie na pewno zamek krzyżacki w Nidzicy czy też Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Samolotem do Polski

Samolotem do Polski W Polsce podróże liniami lotniczymi nie są jeszcze tak popularne jak w innych krajach. W obrębie granic większość osób porusza się albo kolejami, albo autobusami, albo też coraz częściej własnym autem. Za granicę wprawdzie lata się coraz częściej, niemniej jednak w większości polskich miast nie ma jeszcze pięknych, wielkich lotnisk, z których można byłoby dolecieć w różne rejony świata. Z tego też względu zagraniczni turyści, którzy chcą korzystać z tego rodzaju transportu mogą mieć dość spory problem. Największe lotnisko można bez wątpienia znaleźć w Warszawie, na Okęciu obsługiwanych jest wiele zagranicznych połączeń, bezpośrednio można dotrzeć tu nie tylko z Pragi, Monachium czy Lizbony, ale również z Tel Awiwu, Bangkoku czy Dubaju. Z roku na rok liczba połączeń zdaje się powiększać, dlatego też coraz więcej narodowości ma szansę na wizytę w naszym kraju. Niestety jednak z wielu rejonów nie da się dotrzeć do Polski bez konieczności przesiadki w jednym z innych krajów Europejskich, co dla wielu osób stanowi dość spore utrudnienie. Faktem jest również, iż wiele osób, kierujących się do Polski nie chce dojechać do Warszawy, ale do Gdańska, Krakowa czy też Zakopanego. O ile pierwsze dwa wymienione miasta mają własne lotniska, o tyle to trzecie niestety go nie posiada. A i liczba połączeń w dwóch pierwszych miastach jest o wiele, wiele mniejsza niż w przypadku Warszawy. Z tego też względu wielu turystów musi zmierzyć się z koniecznością podróży polskimi kolejami, co nie zawsze pozytywnie zapisuje się w ich pamięci.