Tatry latem

Tatry latem Lato to doskonały czas na wycieczki po tatrzańskich szczytach, spośród których wiele niedostępnych jest w czasie zimy i wczesnej wiosny ze względu na zagrożenie lawinowe. W Tatrach nie sposób się nudzić bez względu na to, czy lubimy piesze wędrówki, czy też zdecydowanie wolimy pozostać w niższej partii Podhala. Dla wielu turystów samo przechadzanie się po Krupówkach, zakupy u rdzennych górali i możliwość uczestniczenia w całonocnych biesiadach to świetna forma rozrywki. Wstydem byłoby jednak bawić w górach i nie wstąpić na choć jeden szlak, jeśli zatem pogoda dopisuje, a my nie chcemy przemęczać się za bardzo, powinniśmy udać się do Doliny Kościeliskiej. Dostarczy nam ona wiele niezapomnianych widoków, jednocześnie nie przemęczając nas za bardzo, jeśli nie będziemy mieli na to ochoty. Kiedy jednak zapragniemy odrobiny rozrywki będziemy mogli wspiąć się do jednej z najpopularniejszych jaskiń położonych po polskiej stronie gór. Wstęp nie jest drogi, niemniej jednak osoby wysokie oraz pulchne mogą mieć problem z poruszaniem się po korytarzach, które w wielu miejscach są bardzo wąskie i ciasne. Idąc dalej kościeliskim szlakiem znajdziemy kilka rozgałęzień dróg, dzięki którym będziemy mogli udać się do jednego z najpiękniejszych wąwozów bądź tez podążyć nad urokliwy staw. Jeśli jednak żadna z tych opcji nie wyda nam się wystarczająco interesująca, koniec końców zajdziemy do schroniska, w którym będziemy mogli trochę odpocząć oraz zjeść coś ciepłego zanim wyruszymy w dalszą drogę lub też zdecydujemy się na powrót.

Bieszczadzki trakt

Bieszczadzki trakt Bieszczady to jeden z chętniej wybieranych celów na szlaku polskich podróży, czasami trudno wyobrazić sobie, że jeszcze w Polowie ubiegłego wieku było to miejsce praktycznie wyludnione. Kiedy jednak powojenny reżim zaczął nieco topnieć kolejne rodziny zaczęły osiedlać się w tym jakże pięknym, choć trudnym środowisku. Obecnie wielu osobom, które podróżowanie po Polsce traktują jako hobby, trudno już wyobrazić sobie wakacje bez niesamowitego, bieszczadzkiego klimatu. Osoby, które wybierają się w to miejsce po raz pierwszy powinny być przygotowane na szereg niepowtarzalnych atrakcji. Nie da się jednak ukryć, że większość osób przyjeżdża tu celem pogłębienia swojej więzi z naturą i chętnie oddaje się dłuższym czy krótszym wycieczkom po górach. O nocleg nie trzeba się martwić, górale przygarną nas bardzo chętnie, niemniej jednak jeśli planujemy dłuższy pobyt rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być zabukowanie noclegu w jednym miejscy. W przeciwnym razie może okazać się, że co kilka dni będziemy musieli tułać się z bagażami z miejsca na miejsce. Co ciekawe, w Bieszczadach można uprawiać nie tylko tradycyjną, pieszą wędrówkę, ale również podziwiać widoki z wysokości końskiego grzbietu. Takiego zaszczytu mogą dostąpić jednak tylko ci, którzy posiadają już pewne umiejętności, jak łatwo się domyślić żaden rozsądny właściciel stadniny nie wypuści nas w góry, jeśli nie będziemy w stanie zapanować nad zwierzęciem. Nie można zapominać również o tym, że w Bieszczadach znakomicie można bawić się także zimą, kiedy szczyty pokryte są białym puchem, a dookoła szaleją narciarze.

Tatry zimą

Tatry zimą Zimą Tatry stanowią istny raj dla fanów sportów zimowych, możliwość szusowania po najbardziej znanych stokach od lat ściąga w te rejony tysiące polaków. Kiedy zbliża się sezon warto zatem wypolerować narty i zarezerwować nocleg w jednym ze sprawdzonych miejsc. Z pewnością nie będziemy żałowali bowiem czasu spędzonego na narciarskim czy snowboardowym szaleństwie. Nie można zapominać również o tym, że jeszcze przez kilka minionych sezonów wielu turystów zjeżdżało do Zakopanego, by móc oglądać występy polskich skoczków narciarskich. Jak łatwo się domyślić większość fanów przyjeżdżała tu dla jedynego w swoim rodzaju Adama Małysza, naszej narodowej, zimowej dumy. Dzięki jego występom wielu telewidzów przeżywało niezapomniane chwile, oglądając występy swojego ulubionego skoczna. Znaczne grono wiernych fanów podążało za swoim mistrzem z miejsca na miejsce, wiernie kibicując mu na skoczniach w całej Europie. Niestety odkąd nasz mistrz zakończył swoją narciarską karierę zainteresowanie skokami nieco osłabło. Wprawdzie przed telewizorami wciąż pojawiają się tłumy, niemniej jednak kiedy nasz mistrz nie pojawia się na zakopiańskiej skoczni, wiele osób nie ma ochoty wydawać niemałych pieniędzy na bilety oraz pobyt w Zakopanem. Nawet jeśli nie przepadamy za skokami narciarskimi, możliwość oglądania największych gwiazd sportu sprawia, że w dniu zawodów pod skocznią kręci się wiele osób. Nawet jeśli w sercach Polaków zawsze najważniejszy był Małysz, to trudno oprzeć się kibicowaniu wielkim sławom z innych krajów, które od lat odnoszą równie spektakularne sukcesy.

Wspinaczka górska

Wspinaczka górska Wspinaczka górka jest bardzo wyczerpująca, ale również bardzo satysfakcjonująca, dlatego też bez względu na to czy wybieramy się w Tatry czy w Bieszczady na pewno będziemy mieli sporo okazji do przetestowania swoich możliwości. Nawet jeśli podróżowanie po Polsce jest naszym największym hobby, nie możemy zapominać o tym, żeby nie porywać się od razu na najtrudniejsze trasy. W przeciwnym razie już pierwszego dnia możemy nie tylko zmęczyć nasze ciało, ale również zniechęcić się do kolejnych wypraw. Bawiąc w Tatrach dobrze jest zacząć wspinaczkę od lżejszych szlaków takich jak ten prowadzący nad Morskie Oko. Praktycznie cała droga jest doskonale przygotowana, można wyruszyć w nią nawet z dzieckiem w wózku, dlatego też każdego dnia na szlaku spotyka się setki turystów. Jeśli po osiągnięciu celu dojdziemy do wniosku, że wędrówka za bardzo nas zmęczyła, możemy wskoczyć na jedną z dorożek. Choć będą w stanie dowieść nas one do autobusów, to niestety taka przyjemność jest dość kosztowna. Jeśli jednak potargujemy się przez chwilę, może okazać się, że góralskie serca nieco zmiękną i zabiorą nas ze sobą po nieco niższej cenie. Kiedy najdzie nas ochota na nieco wyższe szczyty będzie mogli wybrać się między innymi na Gubałówkę, niezbyt wysoką górę, na szczycie której można znaleźć wiele wspaniałych atrakcji. Po kilkudniowej rozgrzewce będziemy mogli wreszcie pomyśleć o wyższych szczytach takich jak chociażby Kasprowy Wierch. Dla tych, którzy nie mają jednak wystarczająco dużo odwagi zbudowana została kolejka linowa, która szybko i sprawnie zabierze nas na szczyt.